مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید مجتبى
نام خانوادگی:نورمفیدی
پست الکترونیک:smnourmofidi@yahoo.com
آدرس وب سایت:http://www.m-noormofidi.ir
آدرس وب سایت:http://www.m-noormofidi.com
نخصص ها:فقه و اصول

زندگی نامه

سیدمجتبی نورمفیدی در فروردین ماه 1344 در شهر قم و در خانواده­ای روحانی دیده به جهان گشود. اجداد پدری وی از خانواده­های اصیل و روحانی و از سادات مورد احترام و خوشنام گرگان بودند. پدرشان حضرت آیت الله سید کاظم نورمفیدی از علمای بنام و از شاگردان و مریدان حضرت امام خمینی( رضوان الله تعالی علیه) بوده که از روزهای آغازین نهضت اسلامی ایران، حضور فعالانه در آن داشته است. وی هم اکنون نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان و امام جمعه گرگان می­باشد. مادر ایشان، صبیه مرحوم آیت الله فاصل لنکرانی(ره) و همشیره مرجع عالیقدر شیعه، حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی است که خود، بانوی فاضله­ای است و جلسات مذهبی متعددی را اداره می­کند. 

سید مجتبی نورمفیدی، دوران تحصیلی ابتدایی و راهنمایی را در شهر مقدس قم گذرانید. اواخر این دوران که همزمان با اوج گیری قیام مردم مسلمان ایران علیه رژیم ستمشاهی بود، زمینه­ای برای حضور وی در عرصه فعالیت های سیاسی و اجتماعی فراهم کرد. وی در آن ایام با اینکه 12 سال بیشتر نداشت، با پخش اعلامیه های حضرت امام(ره) در بین دانش­آموزان و دعوت آنان به مبارزه علیه رژیم طاغوت، عملاً وارد صحنه گردید و به همین سبب بارها از سوی مدیر مدرسه احضار و مورد تهدید قرار گرفت. وی از جمله معدود افرادی بود که در کلیه تجمعات مردمی قم که رویارویی سختی با کماندوهای مزدور شاه داشتند، شرکت می­جست. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دوران دبیرستان را در شهرستان گرگان ادامه داده و همزمان با شروع جنگ تحمیلی، در جبهه حضور پیدا کرد. وی در سال 1361 موفق به اخذ دیپلم ریاضی و فیزیک شده و این بار برای مدت مدیدی عازم جبهه­های جنگ شد. در سال1362 با تشویق های پدر و دایی معظمشان حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) که به استعداد درخشان وی واقف بودند و به جهت علاقه ای که به تحصیل در علوم اسلامی داشت، وارد حوزه علمیه قم گردید. پس از تکمیل مقدمات و سطوح عالیه نزد اساتید مبرز حوزه، از جمله حضرات آیات: پایانی(ره)، راستی کاشانی، طاهری خرم آبادی، مصلحی اراکی، موسوی تهرانی و به درس­های خارج وارد شد . وی سال­هاست که در درس های خارج فقه و اصول حوزه شرکت می­نماید و از محضر اساتید و مراجع بزرگوار نظیر حضرات آیات عظام فاضل لنکرانی(ره)، وحید خراسانی، میرزا جواد تبریزی(ره)، شبیری زنجانی و ... کسب فیض نموده است. او علاوه بر فقه و اصول ، پس از شرکت در دروس مقدماتی فلسفه چند سال نیز در درس اسفار حضرت آیت الله جوادی آملی و هم در درس تفسیر معظم له حضور مستمر داشته است. وی از همان اوائل تحصیل به امر تدریس نیز مشغول بوده به گونه­ای که در همان سال اول ورود به حوزه، درس­هایی را که خود فرار گرفته بود به تنی چند از طلاب درس می­داد لکن بطور رسمی حدود 20 سال است که در حوزه به کار تدریس پرداخته و هم اکنون نیز به تدریس سطوح عالیه و خارج مشغول می‌باشد .

وی همچنین رساله­های متعددی در زمینه های فقه و اصول به زبان­های فارسی و عربی به رشته تحریر در آورده است. کتاب « المناط فی بلوغ الفتاۀ » متضمن بحث­های استدلالی مبسوط فقهی پیرامون بلوغ دختران می­باشد که از وی به چاپ رسیده است. ایشان از اعضای هیئت مدیره مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام نیز می­باشد. این مرکز، یک مرکز تخصصی فقهی است که تحت اشراف بیت حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی در زمینه آموزش و پژوهش های فقهی به عنوان یک مرکز مهم فقهی حوزه محسوب می­شود. همچنین وی همزمان با تدریس در حوزه، در دانشگاه نیز مشغول تدریس بوده و در سال­های متمادی به امر تدریس اشتغال داشته است. وی ضمن تحصیل و تدریس در حوزه و دانشگاه ، فعالیت­های مختلفی در استان گلستان داشته ومنشاء خدمات ارزنده­ای در آن استان بوده است. مؤسسه فرهنگی میرداماد­، از جمله مراکزی است که فعالیت های مختلف علمی و فرهنگی را در آن منطقه پایه گذاری نموده و مدیریت آن بر عهده آقای سید مجتبی نورمفیدی است. همچنین ریاست هیئت امناء مدرسه علمیه الزهراء (س)، که از مدارس علمیه موفق خواهران در سطح کشور می باشد و نیز ریاست شورای سیاستگذاری مدرسه علمیه امام خمینی گرگان که از جمله مدارس ممتاز محسوب می­شود از جمله فعالیت­های ایشان است.